Viktorīna

Dino Zoo erudīcijas viktorīna ir noslēgusies.

No 100 pareizāko un ātrāko atbilžu autoriem, esam nejaušā kārtībā izlozējuši 10 laimīgos, kuri katrs tiek pie 50 eiro dāvanu kartes no Dino Zoo.

Ar laimētājiem sazināsies individuāli.

Viktorīnas uzvarētāju saraksts

 

Viktorīnas “Cik labi pazīsti lolojumdzīvniekus”? pareizās atbildes:

  1. Kā sauc zinātni par kaķiem? (pareizā atbilde: felinoloģija)

Felinoloģija ir zinātne par kaķiem; tā pēta kaķu fizioloģiju, nodarbojas ar kaķu šķirņu selekciju, attīsta kaķu audzēšanas metodiku u. c.

 

  1. Kuriem nelieliem nakts dzīvniekiem ir slikta redze, bet lieliska dzirde un oža? (pareizā atbilde: ežiem)

Ežiem ir vāja redze, bet izcila oža un dzirde, kas ir eža galvenās maņas.

 

  1. Cik bieži ir jābaro kaķis? (pareizā atbilde: barībai jābūt pieejamai nepārtraukti)

Kaķim jāēd bieži un pa mazām porcijām, tāpēc barībai jābūt brīvi pieejamai jebkurā laikā.

 

  1. Kas jādara ar suni, kuram ir liela fiziskā slodze? (pareizā atbilde: jābaro ar tādu barību, kas satur vairāk kaloriju)

Aktīvu suņu enerģijas patēriņš var būt pat četras reizes lielāks nekā mazāk aktīvu suņu, tāpēc ir ļoti svarīgi suni nodrošināt ar pietiekamu kaloriju daudzumu un barot ar tādu barību, kura ir bagāta ar taukiem un proteīnu, nodrošinot augstu enerģijas līmeni.

 

  1. Kurš grauzējs mūsdienās savvaļā sastopams ļoti reti un tikai Dienvidamerikā? (pareizā atbilde: šinšilla)

Kādreiz ļoti izplatītas, šinšillas to skaistā kažoka dēļ tika medītas gandrīz līdz izmiršanai. Mūsdienās savvaļā tās ir sastopamas reti un tikai Dienvidamerikā, kur dzīvo kalnu klinšainās nogāzēs.

 

  1. Kuri no šiem pārtikas produktiem ir bīstami sunim? (pareizā atbilde: vīnogas un šokolāde)

Šokolāde ir ļoti toksiska suņiem, jo tās sastāvā esošais stimulants teobromīns pārtrauc suņa vielmaiņas procesus. Atkarībā no apēstā daudzuma suns var ciest no kuņģa darbības traucējumiem, sirds problēmām, krampjiem vai pat nomirt. Savukārt, vīnogas var izraisīt akūtu un pēkšņu nieru mazspēju.

 

  1. Kāpēc kaķim ir nepieciešams nagu asināmais stabs? (pareizā atbilde: lai atslāņotu naga raga kārtu)

Kaķim periodiski nepieciešams asināt savus nagus, jo tie aug īpatnēji, uzslāņojoties, tāpēc dzīvniekam ir regulāra nepieciešamība atbrīvoties no vecajām naga daļiņām. 

 

  1. Cik Starptautiskās kinoloģiskās federācijas atzītu suņu šķirņu ir pasaulē?  (pareizā atbilde: 356)

Saskaņā ar Starptautiskās kinoloģiskās federācijas mājas lapā pieejamo informāciju, tā šobrīd ir atzinusi 356 suņu šķirnes.

 

  1. Kurš ir vienīgais zīdītājs, kas spēj lidot? (pareizā atbilde: sikspārnis)

Sikspārņi ir vienīgie zīdītāji, kuri prot lidot (citi zīdītāji, piemēram, lidvāveres, nespēj lidot, bet tikai planēt).

 

  1. Cik ilgā laikā pēc nogriešanas ataug kaķa nagi? (pareizā atbilde: divu nedēļu laikā)

Kaķu nagi ataug diezgan ātri - divu nedēļu laikā, tāpēc tos reizi divās nedēļās ieteicams apgriezt.

 

  1. Ko nozīmē tas, ka sunim vai kaķim ir savēlusies spalva? (pareizā atbilde: pastāv risks, ka āda zem savēlumiem iekaisīs)

Sapiņķējusies un savēlusies spalva plēš dzīvnieka ādu un var izraisīt kairinājumu, iekaisumu un inficēšanos ar sēnīšu slimībām.

 

  1. Kuriem sauszemes zīdītājiiem ir visblīvākais kažoks (no viena folikula izaug aptuveni 50 matiņu)? (pareizā atbilde: šinšillām)

Šinšillas kažoka mats ir 30 reižu mīkstāks par cilvēka matu. Ja cilvēkam no viena folikula izaug tikai viens mats, tad šinšillai vairāk nekā 50 matiņu.

 

  1. Kurus dzīvniekus Senajā Ēģiptē uzskatīja par svētiem un pielūdza? (pareizā atbilde: kaķus)

Senajā Ēģiptē kaķi bija kulta dzīvnieki – tiem piedēvēja mistiskas spējas, tos pielūdza un godāja, atainoja skulptūrās un freskās. Ja kaķim kāds nodarīja pāri, sekoja bargs sods, bet par kaķa nonāvēšanu vainīgajam piesprieda nāvessodu. Kad kaķis nomira, tā saimnieks vairākas dienas nēsāja sēru tērpu un noskuva uzacis, izrādot dziļas skumjas un cieņu viņsaulē aizgājušajam mīlulim. Mirušā dzīvnieciņa ķermenis tika mumificēts un pēc svinīgas bēru ceremonijas apglabāts īpašā kaķu kapsētā. To apliecina arī arheoloģiskie izrakumi.

 

  1. Kurai pasaulē plaši pazīstamai suņu šķirnei piederošie suņi nerej? (pareizā atbilde: basenji)

Basenji nekad nerej, bet izpauž daudzas citas vokālas skaņas, viņš gan rūc, gan ņurd un īd atkarībā no garastāvokļa

  1. Cik bieži ir jābaro zivis? (pareizā atbilde: pieaugušas zivis vienu reizi dienā vai pārdienās, pusaugu zivis un mazuļus 2-3 reizes dienā) 

 

Zivis labāk barot bieži, nelielām porcijām nekā barību dot daudz un reti. Dodiet mazus barības daudzumus divas vai trīs reizes dienā pusaugu zivīm un mazuļiem, vienu reizi dienā – pieaugušām zivīm. Mēģiniet dažādot barību, lai zivīm tā neapniktu. Ja jūsu akvāriju pieskata arī citi ģimenes locekļi, nosakiet barošanas reizes - citādi zivis tiks pārbarotas.

 

  1. Kurš dzīvnieks stresā un bailēs var izmantot anālos dziedzerus, izdalot smaku? (pareizā atbilde: mājas sesks)

Mājas sesks ir aktīvs, ļoti veikls un ar augstu intelektu apveltīts dzīvnieks, kurš stresā un bailēs var izmantot anālos dziedzerus, izdalot smaku. 

 

  1. Kāds ir suņa elsošanas iemesls? (pareizā atbilde: ķermeņa temperatūras regulēšana)

Suņiem nav sviedru dziedzeru, izņemot ķepu spilventiņu, taču arī tur sviedru dziedzeri ir vajadzīgi, lai padarītu spilventiņus mīkstus un novērstu to izžūšanu. Suns regulē temperatūru, iztvaikojot ūdeni ar elpošanas sistēmu, nevis ar sviedru dziedzeriem. Tādēļ suņi novērš ķermeņa sakaršanu, ātri elpojot caur muti. 

 

  1. Kura mājdzīvnieka priekšējām ķepām ir pieci, bet pakaļējām ķepām četri pirksti? (pareizā atbilde: kaķa)

Kaķiem ir 18 pirksti, pa pieciem pirkstiem uz priekšķepām un četriem – uz pakaļķepām.

 

  1. Kad ir nepieciešama suņa vai kaķa attārpošana? (pareizā atbilde: vismaz divas reizes gadā)

Pieaugušu suni vai kaķi ir ieteicams attārpot vismaz 2-3 reizes gadā atkarībā no dzīvnieka dzīvesveida. Arī tad, ja dzīvnieks dzīvo tikai istabā, tas ir jāattārpo, jo parazītus un to oliņas cilvēki var ienest dzīvoklī no āra vides ar apaviem.

 

  1. Ar kuru datumu šogad stāsies spēkā izmaiņas Dzīvnieku aizsardzības likumā? (pareizā atbilde: 1. jūliju)

“Likums stājas spēkā 2024. gada 1. jūlijā.”

Avots: https://likumi.lv/ta/id/350733-grozijumi-dzivnieku-aizsardzibas-likuma

 

  1. Kurus suņus pēc grozījumu Dzīvnieku aizsardzības likumā stāšanās spēkā būs aizliegts turēt piesietus, izņemot atsevišķos gadījumos? (pareizā atbilde: pēc 2023. gada 31. augusta dzimušos suņus)

“Likuma 17.2 pants tiek papildināts sekojoši: “Suni aizliegts turēt piesietu, izņemot mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības jomu regulējošos normatīvajos aktos minētus gadījumus."; Papildināt pārejas noteikumus ar 23., 24. un 25. punktu šādā redakcijā: "23. Šā likuma 17.2 pantā noteiktais aizliegums suni turēt piesietu nav attiecināms uz tādiem suņiem, kas dzimuši līdz 2023. gada 31. augustam.””

Avots: https://likumi.lv/ta/id/350733-grozijumi-dzivnieku-aizsardzibas-likuma

 

  1. Cik mazuļu metienu gada laikā drīkstēs būt sunim, kaķim un mājas seskam saskaņā ar grozījumiem Dzīvnieku aizsardzības likumā, kuri stāsies spēkā šogad? (pareizā atbilde: ne vairāk kā viens)

“Likuma 17.1 pants tiek papildināts sekojoši: “(2) Mājas (istabas) dzīvniekam - suņa, kaķa vai seska mātītei - gada laikā nedrīkst būt vairāk par vienu mazuļu metienu.””

Avots: https://likumi.lv/ta/id/350733-grozijumi-dzivnieku-aizsardzibas-likuma

 

  1. Kas būs obligāti jādara (izņemot atsevišķus gadījumus) kaķu un mājas sesku īpašniekiem saskaņā ar grozījumiem Veterinārmedicīnas likumā, kuri stāsies spēkā šogad? (pareizā atbilde: Dzīvnieki jāreģistrē un jāapzīmē ar mikroshēmu)

“Papildināt 59. pantu ar 19. punktu šādā redakcijā: "19) nodrošināt, lai kaķis un mājas (istabas) sesks Ministru kabineta noteiktajā kārtībā ir apzīmēts ar mikroshēmu, lai tam ir mājas (istabas) dzīvnieka pase un tas ir reģistrēts Lauksaimniecības datu centra mājas (istabas) dzīvnieku reģistra datubāzē, izņemot gadījumus, kad atbilstoši šā likuma 25. panta 6.1 punktam minēto prasību nodrošināšana nav obligāta."”

Avots: https://likumi.lv/ta/id/350737-grozijumi-veterinarmedicinas-likuma

 

  1. Vai ir bīstami, ja sunim piesūkusies ērce? (pareizā atbilde: jā, tā var nogalināt suni)

Latvijā ērču aktivitāte sākas tad, kad apkārtējās vides temperatūra ir augstāka par +5 grādiem pēc Celsija. Ērces var būt nāvējoši bīstamas ne tikai cilvēkiem, bet arī suņiem. Tās var būt sastopamas it visur, tai skaitā pilsētas parkos un piemājas dārzā. Ērce nepiesūcas uzreiz - var paiet vairākas stundas, līdz tā atrod piemērotāko vietu, kur piesūkties. Latvijā suņiem bīstamas ir trīs ērču pārnēsātās slimības. Viena no tām ir babezioze, kura sunim var būt nāvējošaTādēļ ir ļoti svarīgi ērču aktīvajā sezonā regulāri dzīvnieku apstrādāt ar līdzekli pret ektoparazītiem.

 

  1. Kā sauc spožāko zvaigzni zvaigznājā Lielais suns? (pareizā atbilde: Sirius)

Nelielais zvaigznājs Lielais suns ir zīmīgs ar to, ka tajā atrodas pati spožākā debess zvaigzne – Sīriuss. Zvaigzne ir tik spoža tāpēc, ka kosmosā izvietojusies tuvu Zemei, nepilnu deviņu gaismas gadu attālumā.